Здоров'я

Обережно СЛАЙМ! Пост-застереження

Пост для батьків. Хочу поділитися нашим досвідом і застерегти.

Якщо у вас є діти, то ви точно знаєте що таке слайм.
Ця іграшка увійшла в наше життя приблизно рік тому і стрімко заліпила всі вільні кути і поверхні в будинку. Ангеліна швидко розібралася в тонкощах хімічних процесів, легко вимовляє страшні слова на кшталт “тетраборат натрію” і знає, як домогтися потрібної консистенції лизуна.

Повальне захоплення слаймами перетворилося на справжній рух. Діти заводять окремі youtube-канали, де розповідають, як готувати ці штуки, змагаються в майстерності та оригінальності, самі їх виготовляють і продають через інтернет. Коротше, якщо у вас є дитина, ви прекрасно розумієте, про що я і ви точно не будете перепитувати, що таке слайм.

Моя Ангеліна захопилася лизунами, як і тисячі інших дітей, і з задоволенням створювала власні варіанти, за різними рецептами з інтернету. Здавалося б, невинне і красиве захоплення. Дитина бере активну участь у процесі, розвиває творчі здібності, експериментує, спілкується, навіть може спробувати себе в ролі блогера.

Але саме це захоплення привело нас у клініку з гострим отруєнням.

Невелика передісторія. Протягом кількох тижнів ми обійшли безліч лікарів у спробах зрозуміти, що ж відбувається з дитиною і як їй допомогти. Постійна нудота, біль у животі, головний біль, млявість, пульс, що періодично підвищується, і тривожність. Обстежуємося, виконуємо всі приписи, але проблема не зникає. Прям відчули себе в серіалі “Доктор Хаус”, коли ніхто не може зрозуміти причину симптомів. Це дуже неприємно і навіть моторошно не розуміти, чому твоїй дитині погано.

Кульмінація – у п’ятницю вранці розвивається сильне отруєння. Їдемо в клініку, знову обстежуємося, здаємо аналізи і цього разу потрапляємо в точку. Хімічне отруєння. Пазл зійшовся, коли вдома мені на очі попався черговий слайм. Ось він, головний підозрюваний.

Google мій товариш. Прошерстила всю інформацію, яку знайшла на цю тему. OMG! Чому про це так мало говорять? Чому історії отруєнь цією штуковиною, яких реально багато, залишені без особливої уваги? Одна з найгучніших – випадок 4-річної дівчинки Ясі, яка вдихнула слайм через ніс, і його шматочки потрапили їй у бронхи та легені. Малятко провело два тижні в реанімації. Про це писали Новий Час і ТСН. Але випадків набагато більше. Наприклад, школярі в Дніпрі, окремі ситуації, коли в дітей розвивався контактний дерматит і симптоми хімічного отруєння. А скільки було ситуацій, як у нас з Ангеліною, коли просто незрозуміло в чому причина поганого самопочуття? Я не знаю цих цифр.

Слайми не такі нешкідливі, як їхні яскраві кольори з палітри країни єдинорогів. Навіть якщо ви купили іграшку, виготовлену за стандартами, це не гарантує дитячу безпеку. Знак “CE” підтверджує безпеку продукту. Але таке маркування виробники можуть поставити самі, не проходячи його насправді. Є й безпечні слайми. Але це, як виявляється, велика рідкість. Шукайте маркування “CE” (яке, на жаль, не завжди верифіковане) і уважно читайте склад. Якщо на упаковці вказано мінімум компонентів, – це привід насторожитися.

Слайми за “домашніми рецептами” теж під питанням, оскільки клей, який використовується при його виготовленні, може бути токсичним. Активатори тетраборат натрію, розчин бури в гліцерині, боракс, борна кислота, – ці компоненти безпечні в дуже маленьких дозах (1 чайна ложка для дитини). Але якщо її накрила хвиля масового слаймобожевілля, будьте напоготові, навряд чи ваш юний експериментатор обмежиться однією ложкою. У покупні слайми багато виробників, навіть європейських, додають дозу токсичної речовини (активатора), що перевищує норму в 4-10 разів. А діти, змішуючи слайми вдома, у принципі не підозрюють про якісь там норми. Тим паче що в аптеці можна вільно купити тетраборат натрію в яких завгодно кількостях.

Слайм стає загрозою, коли токсична речовина щодня і потроху потрапляє в організм. Це легко відбувається внаслідок ковтання мікрочастинок (ага, скажіть дитині не брати руки до рота) і через пошкодження на шкірі (будь-яка ранка, подряпина, мікротріщина). Оскільки через контакт із хімією шкіра стає дуже сухою, то ці ушкодження, найімовірніше, будуть.

Симптоми отруєння слаймом:

-Розлад шлунка
-Нудота, блювота, діарея
-Головний біль
-Сонливість, сильна млявість
-Роздражливість і занепокоєння

У нашому випадку це було просто Бінго!

Ще можуть бути судоми та контактний дерматит. Найяскравішим свідченням великої кількості бури в організмі є почервоніння шкіри (на долонях, підошвах, обличчі, та де завгодно), яка може почати відшаровуватися.

Погодьтеся, побічний ефект від іграшки моторошний. Ризик великий і потрібно пильно стежити за виконанням правил безпеки.

Запобіжні заходи під час гри зі слаймом:

✅Нельзя контактувати з бораксом тривалий час
✅Не можна гратися зі слаймом при пошкодженнях на шкірі
✅Приміщення, де дитина грає, має добре провітрюватися
✅Не допускати потрапляння слайму в рот або слизові оболонки

Вам вирішувати чи грати дитині з цією іграшкою. У будь-якому разі, я вважаю, що в усьому потрібна міра і пильність.

Бережіть своїх дітей і будьте здорові!

Автор – Леся Матвєєва.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *