Покупки

Як правильно вибрати зимове взуття для дитини

Дуже важливо, як під час ходьби розподіляється навантаження на м’язи. Від цього залежить розвиток організму в цілому. Ноги – важлива частина тіла, на ній не можна економити.

На що звернути увагу?

Довжина. Необхідно знати точну довжину ніжки в мм.

Запас на виріст і на зміщення стопи під час ходьби в зимовому взутті має становити не більше 1-1,5 см, тобто 1-1,5 розміру. Цього вільного простору між пальчиками ноги і краєм взуття буде достатньо і для створення так званого повітряного прошарку, без якого ноги мерзнутимуть.

Водночас у надто вільному взутті тепло не затримається, і ногам знову ж таки буде холодно, взуття не зможе добре зафіксуватися, малюк “втрачатиме” чобітки з ноги, спотикатиметься і падатиме. До того ж наявний супінатор буде зміщений відносно стопи, а значить, у кращому разі він просто не буде “працювати”, а в гіршому – сприятиме неправильному формуванню стопи.

Можна легко перевірити, чи в самий раз черевик або чобіток, поставивши ніжку дитини на вийняту устілку. Запас приблизно має дорівнювати ширині пальця дорослої людини. Якщо устілка не виймається, спробуйте просунути палець між п’ятою дитини і задником взуття. Вийшло? Це правильний розмір, головне, щоб малюк під час примірки не підтискав пальчики.

Повнота. Багато фірм виробляють взуття на три повноти: широка, середня і вузька.

Якщо у дитини вузька ніжка, не купуйте взуття з широким носком, пам’ятайте про неправильний розподіл навантажень на м’язи. Це дуже важливо: нога не повинна бовтатися всередині чобота.

Підйом.

Підйомом називається верхня частина ступні, перехідна до гомілки. Коли перехід (у передній частині) плавний, похилий – це високий підйом.

Взуття з високим підйомом випускають фірми: Котофей, Куома, Суперфіт, норвезькі Вікінги.

Вузьке взуття: Екко, Рікоста, Антилопа, в’єтнамські Вікінги.

Яке взуття вибрати дитині до року

Якщо дитина взимку тільки-тільки почне ходити, не купуйте взуття “для ходьби” до початку сезону. Дитині в 6-7 місяців неможливо якісно приміряти зимові чоботи, м’язи ніг ще недостатньо сильні, нога буде “м’ятися”, і жоден чобіт не натягнеться, окрім неправильного (більшого розміру).

Купіть хутряні пінетки на перших порах – і валянки (на два розміри більші, ніж у момент купівлі) на листопад-грудень.

Коли дитина впевнено піде, тоді й настане час для “дорослих” чобітків. Ви все одно не вгадаєте з розміром, у дитини з семи місяців до року нога може вирости і на три розміри.

Для прогулянок у візочку ідеальним взуттям будуть валянки – звичайні валянки з ринку.

Коли дитина пішла – найкраще взуття це шкіряні чоботи з натуральним хутром. Якщо дозволяє бюджет, купіть текстильне взуття на мембрані з хутряною підкладкою, але це абсолютно необов’язкова покупка до півтора років. Дитина ще не носиться на прогулянці безперервно по 2 години, мембрана їй ні до чого. У перших чобітків обов’язково має бути невеликий каблучок. Це допомагає стопі правильно розвиватися, а також формує ходу. Застібка: блискавка або липучка.

Яке взуття вибрати дитині після року

Обов’язково правильно виміряйте ніжку!

Оптимальний розмір – це коли між носком черевика і пальцями дитини залишається 1-1,5 см (палець дорослої людини). Порожній простір створює зігрівальний ефект, але якщо він буде занадто великим, ефект вийде зворотний.

Під час ходьби нога повинна рухатися, вона ковзає всередині чобота – це нормально, для цього і запас.

Взуття впритул обмежує ковзання, пальці здавлюються, кровообіг порушується.

Нога в чоботі має бути добре зафіксована, не бовтатися.

Довідка: Зимовий сезон починається 15 листопада і закінчується 15 березня. Тож якщо ви придбали взуття, скажімо, 1 січня, гарантія на взуття поширюється до кінця цього зимового сезону і захоплює період майбутнього зимового сезону!!!

Взуття з яких матеріалів краще вибрати?

Шкіра, текстиль – ці матеріали пропускають повітря і відповідають гігієнічним вимогам. Крім того, шкіра і текстиль легко “сідають” за формою ноги дитини.

Пам’ятайте, що текстиль не розтягнеться під час носіння, його не слід купувати заздалегідь. Шкіряне взуття трохи розтягнеться в довжину. Замок на взутті має бути зсередини прикритий хутром, а не шкірою, інакше нога замерзне.

Взуття зі шкірозамінника – не “дихає” і тріскається на морозі. Як вирахувати штучну шкіру: вона холодніша на дотик і не нагрівається, якщо ви покладете на неї долоню. Спробуйте також пошукати вільний зріз шкіри біля замка. Якщо з такого зрізу ви зможете зняти ниточку, то у ваших руках взуття зі штучних матеріалів.

Нубук – так звана розворсована шкіра, з ефектом легкої ворсистості. Нубук схожий на оксамит.

Взуття красиве, але в умовах нашої дійсності абсолютно непрактичне: це взуття потребує ретельного догляду і не виносить вологи.

ПІДОШВА, УСТІЛКА

Підошва чобота або черевика має легко згинатися, це забезпечує ефект ходьби босоніж, а ще взуття з м’якою підошвою менше ковзає. Відігніть верхню частину від підошви і перевірте, чи залишився шов рівним, чи не відстає клей. Іноді підошва надійно приварена до взуття. Бажано, щоб вона була з полівінілхлориду (ПВХ) або термоеластопласту (ТЕП). Ці матеріали належать до нековзних.

Також підошви бувають із поліуретану, він легкий і гнучкий, але холодніший і ковзний.

Устілка – тільки хутряна. Устілка в зимовому взутті має бути надійно пришита (приклеєна).

У виготовленні устілок виробники використовують різноманітні системи, що знижують навантаження на стопу – наприклад, устілки з повітряною подушкою.

На підошві або всередині чобота у взутті пристойних марок присутнє маркування: три малюнки взуття (верх, підошва і підкладка) і три символи поруч із ними. Знак у вигляді шкурки означає шкіру, ромбик – синтетику, а сіточка – інші матеріали.

УТЕПЛЮВАЧ

Хутро – має бути натуральним, щоб нога дихала і не мерзла: цигейка, мутон (особливі способи вичинки овчинного хутра).

Синтетичне хутро відрізняє характерний блиск, штучне хутро також блищить, натуральне – тьмяне.

Як визначити: розстебніть застібку і розсуньте хутро пальцями – воно має бути на шкурі, а не на тканині.

Мембрана. Тонка фторопластова плівка, що пропускає вологу тільки в одному напрямку – назовні. Має величезну кількість отворів на одиницю площі. Ці отвори вирізняються дуже маленьким розміром, тому молекули води у вигляді пари крізь них проходять, а ось краплі (за рахунок того, що вони більші за молекули у багато разів), не проходять.

Види мембранних матеріалів: гортекс, симпатекс, рикотекс тощо, всі вони мають різну структуру (наприклад, симпатекс – це мембрана без пір, волога проводиться завдяки особливим хімічним зв’язкам) і працюють за одним і тим же принципом.

Мембрана працюватиме в будь-якому разі, але їй краще допомогти – одягнути на ніжку дитини колготки або шкарпетки, що містять певний відсоток синтетики (“тягнуться”), або спеціальні термошкарпетки.

Взуття на мембрані призначене для температур до -10, за нижчих температур воно обмерзає.

Для холодної зими існує варіант мембрана + овеча шерсть, він витримує температуру до -30.

Мембрана Gore-Tex: Superfit (Австрія), ECCO (Данія), RICOSTА (Німеччина), Elefanten (Німеччина), Viking (Норвегія).

Мембрана Sympatex: Scandia (Італія). З вітчизняних виробників мембраною власної розробки – a-tech – користується “Антилопа”, фірма “Зебра” використовує мембрани SPIRA-TEX (Італія) і KING-TEX (Тайвань).
Тінсулейт. На даний момент – один з найкращих синтетичних утеплювачів: легкий, водонепроникний, міцний. За теплозахисними властивостями черевики на тінсулейті можна поставити в один ряд з черевиками на підкладці з натурального хутра. Температурний режим: до -30.

Чоботи на тінсулейті рекомендують як для активних прогулянок, так і для пасивного проведення часу на вулиці, тобто дитина, що лежить у візку, теж не замерзне.

Взуття на тінсулейті випускає фірма Merrell.

ВИДИ ЗИМОВОГО ВЗУТТЯ

Пінетки – для тих, хто не ходить.

Здавалося б, малюкам, які поки що не вміють ходити, взагалі не потрібне взуття. Але це не так. Якщо малюк гуляє взимку, загорнутий у ковдру, або його комбінезон забезпечений теплими пінетками, то питання про взуття відпадає саме собою. Інша річ, якщо в малюка (особливо того, хто вже пересів у прогулянковий візок або санчата) комбінезон із “відкритими” ніжками. У що ж взути такого малюка? Спеціально для найменших на зиму пропонуються утеплені пінетки, зшиті з натуральної овчини. Пінетки дуже м’які та легкі, вони приємні на дотик, їх зручно одягати і знімати, фіксуються на ніжках за допомогою липучок або зав’язуються декоративним шнуром. Малюкові в такому взутті буде тепло і комфортно, а завдяки тому, що натуральне хутро забезпечує достатню циркуляцію повітря всередині пінеток, маленькі ніжки не будуть потіти.

Зверніть увагу на хутряні пінетки зі шкурки ягняти турецької торгової марки Medisa, пінетки з овчини від Wild Goose (Австралія), ошатні утеплені пінеточки від Motion Wear (Голландія), оздоблені штучним хутром, прикрашені вишивкою, бахромою і помпонами.

Сноубутси

Тришарові валянки: верхній шар – поліпропілен (міцний дихаючий матеріал), середній шар – мембрана, третій шар – натуральна вовняна повсть. Внутрішній вовняний “валянок” виймається. Сноубутси вважаються позасезонним взуттям з температурним режимом +5/-35, їх носять навіть влітку замість гумових чобіт.

Інформація про сноубутси суперечлива: хтось пише, що вони придатні до температури -10, інші виробники ставлять планку -30. Усе, як завжди, залежить від морозостійкості окремої дитини!

Вітчизняні сноубутси – Зебра, Котофей, польські Demar, фінські Canadians.

Merrel – важкі сноубутси, дуже важко одягнути.

Шкіряні чоботи з натуральним хутром

Це класика жанру. Натуральна шкіра дозволяє ногам “дихати” і створює здоровий мікроклімат усередині взуття.

Зважте чобіток у руці – перевірте, чи достатньо він легкий. Поставте на підлогу і подивіться, чи не задирається носок. Не полінуйтеся – десять разів відкрийте і закрийте блискавку, пограйтеся липучками, адже застібка на чоботях – це найслабше місце, і вам з нею жити.

Взуття на хутрі підійде дітям, які мало ходять, дітям активним у ньому буде спекотно.

“Мінуси” шкіряного взуття на хутрі: воно не розраховане на сильні морози, в ньому спекотно в приміщеннях, за різких перепадів температур (з магазину на вулицю) нога замерзне.

– Чоботи на шнурівці і з “язичком” – язичок зміщується, шнурівку важко зав’язати швидко. З липучкою і не цільним язичком набагато легше, якщо з боку чобота є додаткова блискавка

– Ортопедичне взуття для тих, хто тільки-но починає ходити – це взуття для проблемних стоп, для стопи, що нормально формується, воно не потрібне.

– Текстильне без просочення – промокає, і ноги мерзнуть.

Варті уваги фірми: Bartek, Minimen, Паризька комунна, Primigi

Мембранні чоботи

Взуття зроблене за новітніми технологіями. Його переваги: виключно “дихаюче” і водонепроникне. Матеріал верху: текстиль, всередині – мембрана, підкладка: хутро або вовна з синтетикою.

Чобітки на мембрані – легкі та не потребують вовняної шкарпетки. Усі шви проклеєні, вулична волога не потрапить всередину.

Це взуття носять з листопада по квітень, воно вважається позасезонним, тобто в категорії “осінньо-зимове”.

Мембранні чоботи: ліцензійні “в’єтнамські” чобітки Viking, вітчизняна Зебра, німецькі чоботи Dei-tex, румунська Багіра на мембрані G.T-TEX, Ecco.

Ecco – один із найпопулярніших виробників дитячого взуття. Якість чудова, але на сильні морози підходить не кожній дитині. Краще підійде дитині, яка активно рухається.

Колекції Екко різняться від року до року, але в середньому матеріали приблизно однакові:
– Комбінований верх зі шкіри з просоченням, замші та текстилю.
– Мембрана GORE-TEX® і тепла підкладка
– Устілка, що виймається, товщиною 5 мм
– Лита двокомпонентна підошва (з гумовою зовнішньою частиною і внутрішньою підошвою з поліуретану)

Superfit (Австрія) – чудова фірма, найбільш вподобана всім, хто її пробував, чудовий супінатор + м’якість моделей дають змогу вибрати моделі для найменших і примхливих ніжок – для пухких щиколоток і для великого підйому.

Інші:

Colambia – для дітей після 3 років широкий вибір, практично немає відповідних моделей для зовсім маленьких

Валянки – катанки та валянки – чобітки

Валянки бувають сучасні та несучасні.

Перша категорія поступово виходить з ужитку, ці валянки створюють під час ходьби неправильне навантаження на м’язи. Фахівці не рекомендують надягати на дитину валянки – катанки (з тієї ж причини – гумові чоботи) для тривалих прогулянок. Хіба що по заметах у лісі.

Валянки сучасні (у формі чобітків) також виготовляються з натуральної овечої вовни: вовна – дихає, випаровує вологу, дарує ногам цілюще сухе тепло. Вони декоровані аплікацією, радують око квіточками. Це взуття відповідає найсуворішим вимогам: правильна форма, ортопедично правильна устілка, каблучок. Валянки витримують морози до -30.

Декоровані валянки-чобітки з повсті випускає фірма “Єгорьєвськ-взуття” (марка “Котофей”), та інші вітчизняні фірми.

Фінські валянки-чоботи (Kuoma)

Дуже легкі, міцні, вологостійкі (проте якщо дитина перегуляє по сніговій м’яші або калюжах – промокнуть). Підошва з поліуретану (можуть бути слизькими). Під покриттям знаходиться шар теплоізоляційної пластмаси, підкладка виконана зі штучного хутра високої якості.

Справжня Куома виробляється тільки у Фінляндії, вона не промокає на снігу і в ній, як правило, не мерзнуть ноги. Носять ці валянки на сумішеву шкарпетку, але можна носити на чисту шерсть або термошкарпетки – це не мембранне взуття. Підходять дітям, які вже добре ходять, тому що мало ортопедичні. Не ідеальний варіант діткам, які мало рухаються, або тільки починають ходити. Це взуття досить економічний варіант. Для тих, хто любить довго стояти в калюжі, це взуття буде не найбільш всюдихідним.

Унти – тепло і модно

Говорячи про взуття з натуральних матеріалів, не можна не згадати й унти – хутряні чоботи, в яких дітям будуть не страшні навіть сильні морози за 30°С.

Класичні унти – національне взуття народів Крайньої Півночі, так само, як і російські валянки, перевірене часом і холодом.

Унти шиються з оленячих камусів (шкурок з ніг оленя), хутром назовні. Зсередини унти теж утеплюють хутром, а також повстю або сукном, додає тепла і зручності вкладна хутряна устілка.

Низ комбінованих унт робиться з натуральної шкіри, а халяви (зсередини і зовні) – з овчини (цигейка, мутон), хутра собаки, вовка, корсака (вид дрібної лисиці), кролика, кози, лами.

Безумовно, довговорсне хутро верху робить унти особливо ошатними і привабливими. Однак і доглядати за ним (особливо за хутром лами) доведеться ретельніше: після прогулянки обов’язково просушувати, періодично розчісувати, звільняючи від налиплого бруду. Тому таке взуття краще залишити дівчаткам старше 5-6 років.

Для найменших (і дівчаток, і хлопчиків) практичніше придбати унти з короткошерстого хутра.

Унти – це легке взуття, забезпечене неслизькою стійкою підошвою з термокаучука. Шкіряні ремінці, що оперізують унти, дають змогу втягнути халяву по нозі. Для оздоблення використовують шкіряні шнури, помпони.

В асортименті дитячих унт є моделі натуральної гами: бежеві, коричневі, білі, чорні, а також пофарбовані в яскраві кольори: блакитний, помаранчевий, червоний, зелений, є і стилізовані під забарвлення зебри, тигра, корови.

Такі унти є в асортименті торгової марки Moregor (Росія), і російські унти від “Веллінгтон Груп”.

Дещо дешевші унти інших вітчизняних торгових марок: “Фома”, “Панда”, “Шалунішка”, Buddy Dog, Zenden, Jungle.

Щоб ноги не мерзли …

Шкарпетки або колготки є прошарком між ногою та внутрішньою поверхнею взуття. Взимку слід надягати сумішеві шкарпетки і колготки (що містять синтетику), оскільки в холодну погоду бавовна швидко вбирає вологу і холодить дитячі ніжки. Будь-яка натуральна білизна, колготки, шкарпетки вбирають піт, спричиняючи переохолодження. Бавовна – гігроскопічна, а шкарпетки і колготки ПОВИННІ відводити вологу від дитячих ніжок. Вовна теж гігроскопічна, але 100% вовна і мокра гріє. Допускається використання вовняних речей – вовна теж проводить вологу на верхні шари одягу. Має сенс одягати синтетичні колготки і шкарпетки “сухе тіло” або вовняні колготки і шкарпетки з синтетичними термодобавками.

Найімовірніші причини замерзання:

1. Занадто тісне взуття – знерухомлені пальці мерзнуть. Занадто велике – немає теплозберігаючого ефекту.

2. Сто одежинок на ніжках (зайві шкарпетки). Нога поперемінно пітніє й остуджується.

3. Колготки або шкарпетки без синтетики під мембранними чобітками. Той самий ефект: мембрана не працює, бавовна ввібрала вологу, яка потім остуджується. Або мембранні чоботи куплені дитині для пасивних прогулянок (стояти, лежати).

4. Недостатність кровообігу (судинна дистонія): крижані (не прохолодні) ноги або руки, тепло не приливає навіть при неабиякому утепленні кінцівок і вдома в теплі. Під час цієї хвороби судини скорочуються, коли потрібно розслаблятися, і навпаки. У результаті виникає спазм, і кров до пальців просто не доходить. Це нормальне явище у дітей до року, механізм терморегуляції ще погано налагоджений. У дівчаток трапляється частіше, терморегуляція у жінок гірша, ніж у чоловіків – це теж варіант норми.

5. Стереотипи, підвищена недовірливість. Типові ознаки: мама каже, що вона на вулиці мерзне, значить, і дитина повинна. Мамі постійно здається, що дитина мерзне. Бабуся каже, що дитина мерзне, тому що їй так здається… тощо.

Дитина мерзне, якщо в неї холодна шкіра вище ступень ніг, крижані ноги.

Дитина НЕ мерзне, якщо в неї прохолодні ноги (на дотик: кімнатної температури або трохи нижче). Це нормально.

Дитина перегрілася, якщо в неї дуже теплі або вологі ноги.

У радянському минулому люди думали, що тепле взуття та одяг мають бути важкими, товстими та/або багатошаровими. Цей стереотип усе ще панує. У бабусь розривається серце, коли вони бачать беззахисні ноги дитини в “голих” колготках: мовляв, вовняна шкарпетка, зверху – валянок, і душа спокійна. Але ж перегрів стопи веде до порушення потовиділення. Зими нині не ті. І час не той, наука досягла небувалих висот, і промисловість, завдяки науці, дарує нам взуття легке, гнучке і зовсім тонке, проте – тепле. У нового взуття дуже високі “дихаючі” і вологопровідні властивості. Фахівці вважають, що це взуття скоро витіснить шкіру і хутро.

Як впоратися з “холодними ногами” – купити термоустілки і вирізати за формою стопи.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *